Dalmacie - Dubrovnický region

Kontakty a informace

Kontakt Dalmacie a Dubrovnicko:   Turistické sdružení župy Dubrovnicko-neretvanské Cvijete Zuzoric 1/1 p.p.259 HR-20001 Dubrovník Tel. +385 20 324 999 Fax: +385 20 324 224 e-mail. info@visitdubrovnik.hr www.visitdubrobnik.hr   Nabídka ubytování v Dubrovnickém regionu: 910 pokojů 1493...

Dubrovnický region

Dalmacie Dubrovnicko Dalmacie - Dubrovnický region Druhé nejkrásnější místo na světě, pokud to první je vaše rodné město, je bezesporu Dubrovník. A pokud jste se narodili v Dubrovníku, máte dvojí výhodu, protože pak je pro vás Dubrovník dvojnásobně krásný. Nejde tu o krásu, která podléhá vlivu...

 

Dubrovnický region

Kultura

Dubrovník je nazýván Perlou Jadranu – především kvůli svému nadmíru bohatému historickému a uměleckému dědictví. Slavný spisovatel George Bernard Shaw svého času napsal „ti, kteří hledají ráj na zemi, musí přijít do Dubrovníku.“ V jeho šlépějích a se stejným nadšením proudily do Dubrovníku miliony těch, kteří během minulého století hledali svůj sen. Od té doby je Dubrovník považován za to turistické středisko na chorvatském Jihu. Své jméno dostal podle dubových lesů, které rostly nedaleko města a které se místně nazývají „dubravy“. Každý historický příběh a každá legenda mají svou stopu a nápis na kamenných fasádách historického centra a kamenech, kterými je vydlážděn Stradun, okolní ulice, kostel patrona města sv. Vlaha a pevnosti. Jedna z nich – Lovrijenac - která se tyčí na 37 m vysokém útesu, potrápila Benátčany, když se pokoušeli ohrozit svobodu Dubrovnické republiky. Mnohé pamětní desky jsou věnovány dubrovnickým rytířům, princům, šlechticům…

Ovšem nejznámějším atributem tohoto města pod ochranou UNESCO jsou jeho nedotčené městské hradby, které obklopují město v neporušené linii v délce 1940 m. Dubrovnické hradby patří k nejkrásnějším a nejsouvislejším pevnostním soustavám na Mediteránu, s četnými věžemi, baštami, zvonicemi a zvláštními pevnostmi. Procházka po hradbách nabízí pravý obrázek všech kamenných krás města, kterým dominuje dubrovnická ulice – Stradun, která je zároveň i nejkratší cestou mezi východním a západním vstupem do města. Čistý kamenný povrch největší ulice v historickém jádru – Stradunu – bývá dějištěm velkých městských akcí, mezi kterými jsou nejznámější Dubrovnické letní hry, ale i místem setkávání, zábavy, družení se a fascinujících oslav začátku Nového roku pod širým nebem.

Dubrovnické akvatorium je v posledních několika letech znovu svědkem plavby nově postavených dubrovnických karak, replik někdejších cestovních a obchodních lodí, které bývaly symbolem slávy a obchodního ducha Dubrovnické republiky. Na konci 16. stol. patřily dubrovnické karaky mezi největší lodě na světě a dnes se využívají k převozu turistů při objížďkách skrytých zátok a ostrůvků kolem Dubrovníku a na „pirátských trasách“ po Jadranu.

Místo, které nesmíte při své dovolené a relaxaci vynechat, je poloostrov Pelješac – po Istrii největší chorvatský poloostrov a někdejší část Dubrovnické republiky. Tam se i dnes nacházejí stonské hradby, pět a půl kilometru dlouhé obranné zdi s pevnostmi, které bránily průchod do Dubrovníku. Zvláště zajímavý je Orebić – město, které bylo v 18. stol. námořním centrem a průčelí na domech místních rodin i dnes svědčí o prosperitě a bohatství rodin mořeplavců, kteří pluli po celém světě a své zisky ukládali do těchto kamenných vil a paláců.

Od časů, kdy světově proslulý mořeplavec Marko Polo opustil své rodné místo na Korčule, ostrově v dubrovnickém akvatoriu (jeho dům ještě pořád ve městě stojí a je možno jej navštívit), rozvinulo se rytířské město Korčula se svou bohatou historií ve svéráznou kamennou urbánní skulpturu pravidelných linií, kompletně zachovalou do dnešních dnů. To, co činí toto město zvláštním, je jeho městská architektura, jejíž tvůrci se snažili postavit ulice do tvaru rybí kosti a tak, aby během každého dopoledního i odpoledního okamžiku byly plny slunečního svitu – ale ne i během poledního horka.

Na počest slavného mořeplavce Marka Pola se v červenci koná festival písně a vína, který nese jeho jméno a v květnu se koná ceremonie jeho vplutí do přístavu v Korčule. Korčula je také hostitelem festivalu rytířských her, tradičních tanců s mečem – moreška, kumpanija a moštra. Tyto tance se tančí v původních kostýmech z 16. stol. a představují boj mezi bílým a černým králem o přízeň královny, kterou černý král unesl. Vystoupení je doprovázeno bojovým pochodem, který hraje orchestr a koná se každý rok 29. července na Den sv. Todora a každý čtvrtek během turistické sezóny.

Jen 3 km od Metkoviće – v obci Vid – se nacházejí zbytky antického města Narony, římské kolonie a obchodního centra, které své bohatství založilo na obchodech a dnes je to nejcennější díl historického dědictví chorvatského Jihu a nejvýznamnější archeologické naleziště mimo Řím, s více než 30 památkami z římského období. Nedaleko od tohoto historického místa se každý rok začátkem srpna koná maratón tradičních místních loděk, které se účastní sportovního klání na řece Neretvě v délce 22,5 km

Příroda

 

Přírodní charakteristiky této oblasti jsou mírné a teplé klima středozemního jihu a bujná vegetace, nejen středozemních rostlin, ale rovněž subtropických – nejatraktivnějšími z nich jsou citroníky a pomerančovníky, palmy a agáve. Relativně malé pobřeží je velmi rozmanité: od skalnatých a příkrých břehů s hlubokými zálivy po písečné pláže, úrodné planiny a vysoké kopce sestupující k samému moři.
 
Národní park Mljet na nejjižnějším cípu Chorvatska mnozí považují za nejkrásnější jadranský ostrov, protože má něco skutečně vzácného – jezero uprostřed ostrova s dalším ostrovem uprostřed, na němž byl ve 12. století vybudován benediktinský klášter. Tento mýtický obraz jako by patřil do nějaké nádherné legendy. Jedna taková legenda vypráví o tom, že právě Mljet je pokládán za ostrov Ogygia, na kterém byl Odysseus v zajetí nymfy Kalypso. Mořské dno nabízí pozoruhodný svět nejkrásnějšího červeného korálu.
 
Elafiti jsou skupinou ostrovů západně od Dubrovníku. Největší skupinu tvoří Šipan s Lopudem a Koločepem (Kalamota), který je do této skupiny rovněž přiřazován. Svou hezkou krajinou a písečnými plážemi upoutává spoustu turistů. Mezi ostrovy a Dubrovníkem je denně pravidelné spojení lodí.
 
Trsteno je nejstarší renesanční zahrada v Dalmácii (1502) a dnes je jediným arboretem na chorvatském pobřeží. Je zde hojnost exotických rostlin, mezi něž patří eukalyptus, kafrový strom a dva obrovské platany staré přes 400 let, unikátní exempláře tohoto druhu v Evropě. Zahradu krášlí barokní fontána se sochami Neptuna a nymf.
 
Mohutná řeka Neretva, která vytéká ze sousední Bosny a Hercegoviny, se vlévá do moře v úrodné deltě nedaleko měst Ploče, Opuzen a Metković, čímž vzniká výjimečně úrodná zemědělská půda porostlá lesy mandarinek a poli vodních melounů, zatímco řeka sama je přirozeným prostředím pro tuleně a šedou parmici, protože říční sladká voda se tu mísí s mořskou vodou. Stojaté vody Neretvy hustě porostlé rákosem byste měli navštívit na safari Neretvy, a to na tradičních místních loďkách zvaných „trupice“. Ticho tu jen občas naruší volání ptáků v močále. V sídlištích Vid, Prud a Orepak jsou ornitologické rezervace, v nichž zůstávají ptáci na zimu, ale jihovýchodní části delty Neretvy jsou místem kladení jiker mnoha druhů ryb. Místo, které by nemělo uniknout vaší pozornosti, jež příroda nadělila pobřeží Dubrovníku, je záliv Mali ston. Vzhledem k přítoku výživných solí z pevniny, je přirozené vodní prostředí vhodné pro biologickou produkci. Je to známé místo rozmnožování měkkýšů a korýšů, z nichž jsou proslulé ústřice ze Stonu, které se servírují v blízkých restauracích.

adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland