Dalmacie - Zadarsky region

Kontakt a informace

Dalmacie - Zadarsky region Kontakt a informace na Zadarský region:   Turistické sdružení župy Zadarské Sv. Leopolda Bogdana Mandiča 1 HR-23000 Zadar Tel./Fax.: +385 23 315 316 e-mail: tz-zd-zup@zd.t-com.hr www.zadar.hr Nabídka ubytování v soukromí na Zadarsku: 2910 pokojů 1953 apartmanů

Zadarský region

Dalmacie Zadarsko Dalmacie Zadarský region Je to kraj plný kontrastů a dosud neobjevených zákoutí, kraj s bohatou historii, starou přes tři tisíce let, kraj jde leží Vranské jezero - největší přírodní jezero v Chorvatsku, kraj písečných pláží na místě někdejších lagun u Ninu. Je to kraj nejvyšších...

 

Zadarský region

Kultura a Historie

Kultura a historie, jakož i příroda jsou příznivě nakloněny zadarskému turistickému regionu, který je nyní osídlen již více než tři tisíce let. Nedaleko Zadaru se nachází Nin, nejstarší chorvatské královské město a místo, kde byl založen chorvatský stát. Zadar se stal hlavním městem Dalmácie již v 7. stol. a titul si udržel až do roku 1918. Kamenem vydlážděné ulice na Poloostrově, centru starého městského jádra, zdobí kamenný kostel sv. Donata z 9. stol., největší prozkoumané římské náměstí na této straně Jadranu, kostel sv. Stošije z 13. stol. a kostel sv. Krševana z 12. stol. Atmosféra a tempo tohoto tisíciletého města nejlépe pocítíte procházejíce se Kalelargou, širokou ulicí, kterou nesmí vynechat žádný návštěvník tohoto města. Město nyní prožívá své druhé mládí jako město s největšími investicemi do komunální infrastruktury a stavitelství.

Jednou z těchto staveb, které jsou jedinečné v celé Evropě, jsou mořské varhany - zázrak architektury postavený v ponořené části městského nábřeží, kde mořské proudy a vlny - procházejíce podvodními hudebními trubkami - vytvářejí neuvěřitelné zvuky, nazvané hudbou moře, která naplňuje široký prostor promenády na pobřeží. Tato atrakce se ani ne za rok stala místem setkávání tisíců zvědavých návštěvníků ze Zadaru i okolí, jejíž návštěvu si nesmíte nechat ujít. Slavný režisér Alfred Hitchcock řekl, že nejkrásnější západ slunce na světě je možno vidět právě z tohoto místa na zadarském pobřeží. Tak ho popsal po své návštěvě Zadaru, návštěvě, kterou si do konce života pamatoval pro splynutí zacházejícího slunce a moře.

Zadarský region je již dvanáct století „domovem“ starého kostela Svatého kříže, nejmenší katedrály na světě, která se nachází v městě Ninu, vzdáleném 18 km od Zadaru. Tento malý kostel v Ninu je dlouhý jen 36 kroků a postaven je podle postavení slunce během celého roku, takže slouží jako hodiny a kalendář, ale i jako místo k modlitbě.

 

Příroda

Severní část Dalmatského pobřeží s největším urbanistickým centrem starým tři tisíce let v Zadaru se rovněž nazývá „brána do národních parků“, protože jeho unikátní geografická poloha doslova otevírá cesty do pěti národních parků. Odtud se dostanete do každého z nich a na návštěvu vám postačí jednodenní výlet. Paklenica, Vodopády Krka, Plitvická jezera, Severní Velebit a ostrovy Kornati – všechny vás svou krásou uchvátí. Kaňony Velké a Malé Paklenice s řadou vodopádů a útesů, ideální pro volné lezení, jsou výzvou všem milovníkům přírody a výletníkům. Ve fauně a flóře této oblasti najdeme početné původní druhy jako je sup bělohlavý, pro něhož je toto místo jedním ze dvou přirozených prostředí v Chorvatsku. Jsou zde také řady jeskyní a fascinující fenomén Karst, který vede zejména přes tento řetěz horských vrcholů, a Národní park Severní Velebit, horské pásmo prohlášené UNESCEM za světovou biosférickou rezervaci.

Nedotčená příroda tohoto chráněného území, rostlinné a zvířecí druhy, jeskyně a skalní díry této lesem porostlé hory a jejího úpatí jsou v naprostém kontrastu s pohledem, který se naskýtá z jejího vrcholu na krajkoví ostrovů, což je Národní park Kornati. V Zadarském souostroví je celkem 365 ostrovů se 150 menšími a většími ostrovy a skalami, které tvoří Národní park Kornati – z velké většiny tvořený holými skalami a unikátně modrým mořem a kolmými stěnami útesů, které se tyčí nad mořem a strmě se do něj noří, často stovky metrů pod hladinu. Skutečný lodní rajský klín plný zálivů, vlídných zátok a ukrytých pláží. Je to místo, které by si neměl nechat ujít žádný turista, který navštíví Jadran a má vztah k vodě a námořnictví, ani moderní Robinson Crusoe, který vyhledává odloučení a šanci užít si nedotčené pobřeží a křišťálově čisté moře.

Zalesněná část ostrovů Kornati je Přírodní park Telašćica, jeden z nejbezpečnějších adriatických přírodních přístavů pro čluny, Je však i domovem dalšího přírodního fenoménu, slaného jezera Mir, v němž je voda teplejší než v okolním moři! Středozemní vegetace v tomto jemně zvlněném terénu je domovem muflona a rovněž místem pro odpočinek a lov od dob Římanů.

Jezero Vransko a jeho ornitologická rezervace je největším přírodním jezerem v Chorvatsku. Nachází se v Zadarském regionu a místy je pouhých 800 metrů vzdálené od moře. Je zde také jediné přirozené prostředí volavek na chorvatském pobřeží. V jezeře je spousta druhů ryb a vzhledem k tomu, že se jeho voda mísí s mořskou, vyskytují se zde i úhoři. Návštěvníci rezervace mohou získat rybářský lístek pro lov na jezeře Vransko a rovněž si mohou zapůjčit veslici.
 
Tato krajina, od horských výšin po ostrovní údolí – tak jako málo jiných míst, skýtá příležitost pro aktivní dovolenou, kterou vám zajistí agentura, nebo můžete zvolit variantu soukromou, na mořském pobřeží a horských cyklostezkách, pěších túrách, výstupech nebo speleologických výpravách.

adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland