Střední Chorvatsko

Turistické destinace a kontakty

Střední Chorvatsko Ubytovací turistické destinace: Karlovec, Slunj, Samobor, Velika Gorica, Jastrebarsko, Dugo Selo, Vrbovec, Krašic, Kloštar Ivanic, Ivanic Grad, Kříž, Zaprešic, Sveti Ivan Zelina, Čazma, Bjelovar, Sisak, Novska, Lekenik, Popovača, Lipovljani, Čakovec, Koprivnica, Krapina,...

Střední Chorvatsko

Střední Chorvatsko - Záhřebsko Střední Chorvatsko - Zážitek uchované přírody   Je to pečlivě obdělávaná pahorkatina s přečetnými vinohrady a kvetoucími loukami, s lesy a zelenými mýtinami, kde kraj protínají řeky. Je to kraj mimořádně různorodý, v němž jako málokde jinde můžete zažít a poznat...

 

Střední Chorvatsko

 

Všeobecné informace

skládá se z řady specifických celků, které jsou přitažlivé každý svým způsobem. Hrvatsko Zagorje (Chorvatské Záhoří) poznáte na seznámíte se s jeho hlavním městem Krapinou a nalezištěm „krapinského pračlověka“, termálními prameny (Tuheljske, Krapinske a Stubičke toplice) středověkými zámky, tvrzemi a letními sídly, nevynecháme Veliki Tabor, Miljanu, zasvěcená a poutní místa jako je Marija Bystrica.

Karlovac známý jako město na čtyřech řekách, se nachází u vstupu do Gorskog Kotaru, přírodní oázy na cestě směrem k moři, kde jsou i jediné lyžařské terény v Chorvatsku (Bjelolasica, Mrkopalj, Delnice). O regionu se více dovíte na www.tzkz.hr . Jižně od Záhřebu je zajímavý kraj, jehož hlavním městem je Sisak, nedaleko jsou močálovitá území a chráněná krajinná oblast Lonjsko Polje, stejně jako krotké zalesněné svahy Petrovy, Zrinské Moslovačké hory.
Varaždinský region je známý především podle vínoplodných svahů, Varaždinských lázní a přírodních krás.
 Na jeho území je registrováno 354 kulturních památek (zámky, sakrální objekty, muzea, galerie) a
 
JE NUTNÉ NAVŠTÍVIT
  • známý varaždinský hřbitov
  • jeskyni Vindija
  • park a zámek Trakošćan
Nedaleký Ludbreg, kde se nachází eucharistické svaté místo Předrahé krvi Kristovy a je jediným svého druhu v Chorvatsku (a jedním z mála ve světě), které písemným dokladem založil Papež. O Ludbregu se říká, že je středem světa, podle starořímské legendy prý právě zde v Ludbregu byly vymyšleny a opsány zemské kruhy, na jejichž okraji jsou dodnes veliké evropské metropole.
Na samém severu je Medjimurje s obnovenými lázněmi Sveti Martin.. Je to kraj krásy, rozmanité gastronomie a dobrého vína. Jeho hlavním městem je Čakovec.
Na východ od Záhřebu je Podravina (ohraničená řekou Dravou a pohořím Bilogore a Kalnika). Je to bohatá rybářská a lovecká oblast. Tady najdeme i Hlebine, kolébku naivního malířství.

Dtřední Chorvatsko

 

Kulturní
 

 

Chorvatské Záhoří (Hrvatsko Zagorje)
Chorvatské Záhoří vděčí za svůj šarm především středověkým zámkům a venkovským sídlům (Veliki tabor, Miljana, …). Je to region s fascinující historií, plnou důležitých událostí, lidí a legend. Atmosféra je doplněna bohatou místní kuchyní a – samozřejmě – místními víny.

Varaždinský region
V této oblasti se nacházejí četné památky parkové architektury, pocházející převážně ze začátku 18. stol., které vznikly zároveň s výstavbou nebo obnovou zámků (Maruševec, Križovljangrad, Bajnski dvori, Veliki Bukovec, Vidovec, Jalkovec, Šaulovec, Martijanec, Novi Marof, Varaždinske toplice). Je tu i arboretum Opeka – významné z vědeckého a edukativního pohledu a známý varaždinský hřbitov.
V této župě se nachází 354 registrovaných kulturních lokalit (zámky, církevní stavby, muzea, galerie). Turistická nabídka se zakládá na kulturním dědictví (města Varaždin, Lepoglava a Ludbreg), jedinečných pozoruhodnostech (jeskyně Vindija, arboretum Opeka a zámek Trakošćan) a na velkých zábavných a jiných akcích (např. Varaždinské barokní večery).
Varaždin je známý jako „nejbaroknější“ místo v Chorvatsku. Se svým zachovalým městským jádrem z barokního období, muzei, krásně upravenými městskými parky a zelenými plochami, četnými akcemi (mezi kterými zvláštní pozornost zasluhují tradiční mezinárodní festival barokní hudby, Varaždinské barokní večery a pouliční festival Špancirfest – obojí se koná v září) a také uměleckými a sportovními akcemi – je Varaždin oblíbeným cílem mnoha turistů a školních výletů. Známý varaždinský hřbitov byl zřízen začátkem 20. stol. výsadbou tújí, které se ořezáváním tvarovaly do živých plotů a arkád podle předloh parků ve francouzském Versailles. Tento hřbitov je pravou památkou hortikultury.
V tomto regionu se nacházejí mimořádně cenné muzejní výstavy. Na prvním místě je tu jediná a v Evropě jedinečná výstava „Svět brouků“ – nacházející se v entomologickém oddělení Muzea města Varaždinu. Další pozornosti hodná lokalita v této župě je zámek Trakošćan, který je kompletně přetvořen v muzeum a jeho interiér je zachován ve své původní podobě z období 15. – 19. stol.

Příroda

 

Lonjsko polje (horský hřeben Lonja)

Zvláštní pozornost si zaslouží Lonjsko polje, přírodní park o rozloze 506 km2 bažinatých plání a dubových lesů. Je to chráněné přirozené prostředí  mnoha ohrožených druhů rostlin a zvířat: čápů, volavek, orlů běloocasých, vyder, jezevců a divokých koček. Unikátní kůň posavac je chován v okolních vesnicích s osobitými dřevěnými stavbami. Organizují se výlety autobusem a lodí do Trebeže, Čeperlinu, Kostrnji, etnografické vesnice Krapje a světově proslulého Čigoče. Lidová architektura a kostely rozhodně stojí za pozornost.

Information:
Tel./Fax: +385 44 672 080; +385 98 222 080
www.pp-lonjsko-polje.hr


adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland