Dalmacie - Splitský region

Kontakt a informace

Kontakt Dalmacie Splitsko   Turistické sdružení župy Split - Dalmacia Prilaz brace Kaliterna 10/1 HR-21001 Split Tel./Fax.: +385 21 490 032                +385 21 490 033 e-mail:...

Splitský region

Dalmacie Splitsko Dalmacie Splitský region Střední část jadranského pobřeží od Mariny na severu po Gradac na jihu, kterou lemují vysoké hory, četné ostrovy a desítky kilometrů oblázkových pláží, se zeleným zázemím protékaným řekami Cetina a Jadro, je turistickou oblastí s dlouholetou a bohatou...

 

Splitský region

Kultura a Historie

Kultura i historie byly štědré k těmto prostorům, poskytujíce inspiraci umělcům, kteří již od starých antických časů vytvářeli své umění v kameni, hradbách i palácích měst a urbánních centrech, v kamenných stavbách, které jsou zároveň i jedním z nejpůsobivějších znaků střední Dalmácie. Dnes všechna tato města poskytují nejen klid a samotu, ale i zábavné a hlučné noci vyplněné duchem mediteránského jihu. Díla z kamene, mramoru a dřeva vytvořená ve střední Dalmácii od antiky do dnešních dob nikdy nezůstávala jen v kostelech a muzeích tohoto regionu, ale mohou se i dnes najít na domech, fasádách a v historických centrech měst, většinou postavených v románském a gotickém slohu – skutečná mistrovská díla městské kultury. Nikde se nemohou nalézt – tak jako ve střední Dalmácii – dvě města pod ochranou UNESCO a na seznamu světového kulturního dědictví ve vzdálenosti 30 km: Diokleciánův palác a historické centrum města Trogiru.


Neobyčejná umělecká díla z kamene byla zanechána budoucím generacím, jako je portál trogirské katedrály, kterou vypracoval mistr Radovan v roce 1240. Bonino z Milána, Juraj Dalmatinac, Andrija Aleši a Nikola Firentinac zde z kamene vytvořili svá největší díla. Rám dveří z ořechového dřeva na splitské katedrále, který vytvořil mistr Andrija Buvina v roce 1214 je část historie evropské románské dřevěné skulptury. Splitská katedrála je nejstarší stavbou s účelem katolické katedrály na světě, jelikož jedna jeho část vznikla z mauzolea, které dal postavit císař Dioklecián. Bohatost umělecké tradice v této oblasti – založena na práci těch, kteří zde žili a nacházeli inspiraci pro svá nejkrásnější umělecká díla – zrodila mnohá velká jména jako Emanuel Vidović – nejznámějšího chorvatského malíře z přelomu 19. a 20. stol. Vrcholu sochařství dosáhl Ivan Meštrović, rodem z Otavice nedaleko Drniše, jehož díla krášlí muzea a galerie po celém světě. V samotném Splitu, mimo mnohá díla v Meštrovićově galerii, se nachází i jeho slavná bronzová socha biskupa Řehoře z Ninu (Grgur Ninski), umístěna na severním portálu Diokleciánova paláce. Legenda říká, že kdo se dotkne palce na jeho chodidle, tomu se splní přání. Split má i nejmenší ulici na světě, nacházející se uvnitř bývalého císařského paláce, která se nazývá „Pusti me proći“ (Nech mě projít), jelikož touto ulicí může projít vždy jen jedna osoba.

Neopakovatelným zážitkem je návštěva Trogiru, města založeného v 3. stol., které je v podstatě celé muzeem. Jeho centrum je široké pouze 750 kroků. Takto to změřil a zaznamenal historik Pavao Andreis před několika sty lety. Jeho dnešní vzhled prozaického kamenného města s bohatou historií hlídá v tisíciletém klášteře Sv. Nikoly socha boha Kaira ze 4. stol. př.n.l., boha šťastného okamžiku, společně s celou řadou mnoha dalších hodnotných děl historie umění a kamenné architektury.

Jen patnáct kilometrů dále se nachází Salona, největší lokalita antických památek v Chorvatsku. Salona byla v 2. a 3. stol. př.n.l. pravou kosmopolitní dalmatskou metropolí se 62.000 obyvateli. Zde bylo i sídlo prvních chorvatských králů. Místo, jehož návštěvu nesmíte opomenout, je pevnost Klis, postavená na útesu. Z tohoto místa bránili uskoci průchod před útoky Turků – turecká vojska nikdy nepřešla přes Kliskou pevnost a legenda tvrdí, že je to díky pomoci divotvorné Panny Marie Sinjské, jejíž oltář se nachází nedaleko.

Brač je největším ostrovem ve Splitském souostroví a díky častým a rychlým trajektovým spojům, které ho spojují s pevninou, se postupně stává předměstím Splitu. Brač je místo nejslavnější tradice řezání bílého kamene, který se i dnes těží v místních kamenolomech. Bílý dům ve Washingtonu, budova parlamentu a Nový palác ve Vídni, budova parlamentu v Budapešti, Diokleciánův palác, trogirská a šibenská katedrála… všechny tyto budovy jsou postaveny z tohoto překrásného bílého kamene…

Na tomto ostrově se nalézá i fascinující osamělý klášter Pustinja Blaca (Poustevna Blaca), který byl postaven na skále v roce 1550 popy hlaholity - kněžími, kteří při mši používali chorvatskou hlaholici a chorvatský jazyk – na útěku před Turky. Klášter – se svým teleskopem a koncertním klavírem dovezeným z Vídně – přestavuje i dnes obraz středověkého života na ostrově.

Slunečný Hvar, odnedávna na seznamu nejkrásnějších ostrovů na světě, je jedním z nejpodivuhodnějších dalmatských ostrovů. Nikdo nemůže s určitostí říci, zda-li pozornost lidí přitahuje soulad historie a umění nebo krása přírody a omamná vůně levandule. Při návštěvě Hvaru ale určitě nesmíte opomenout navštívit Tvrdalj Petra Hektoroviće – opevněnou vilu s rybníkem, nebo se projít kamennými ulicemi, vyhlazenými staletími a po největším náměstí na jadranských ostrovech, které se nachází v centru města Hvaru. Také se doporučuje navštívit Arsenal a první městské divadlo v Evropě, postavené již v roce 1612.

Příroda

 

Příroda byla velmi štědrá ke střední Dalmácii. V dokonalé harmonii se zde můžete setkat s urbanistických centry a doposud výjimečně uchovaným prostředím na hustě obydleném pobřeží a na řadách ostrovů okrášlených zelení. Na Bolu na ostrově Brač naleznete známý Zlatni rat (Zlatý mys) – pláž, jejíž tvar se mění v závislosti na směru větru a vln. Centrální Dalmácie je charakteristická nejdelšími přirozenými pevninskými oblázkovými plážemi, které jsou přirozeně stíněny před sluncem – dalmatské borovice tvoří stín, typický pro Makarskou riviéru a zejména pro Brelu, oblast, v níž se podle mnohých nacházejí nejkrásnější přírodní pláže Jadranu, které vybíhají do křišťálově čistého moře.
 
Přímo nad těmito plážemi se zvedá masiv Přírodního parku Biokovo, o němž se říká, že má „nohy v moři a čelo v nebi“. Jeho vrchol Sveti Juraj (svatý Jiří) se vypíná 1762 metrů nad hladinu moře a za slunných dní jsou odtud jasně vidět i ty nejvzdálenější ostrovy na otevřeném moři. Biokovo je přirozeným prostředím pro mnohé endemické druhy rostlin a zvířat. Dodnes se po řídkých pastvinách potulují kamzíci. Biokovo je také známé úžasnými východy slunce za letních jiter. Jedním z neatraktivnějších přírodních fenoménů na Jadranu je Modra špilja (Modrá jeskyně) na malém ostrově Biševo v sousedství většího ostrova Vis. Jeskyně, pouhých 17 metrů široká a 31 metrů dlouhá, je přístupná z lodi malým vtokem mezi skalami vybíhajícími do moře. Sluneční svit proniká do vnitřního prostoru jeskyně podmořským otvorem a ozařuje moře a návštěvníky stříbrně modrými tóny. Nedaleko je jediné známé přirozené prostředí středozemního osrstěného tuleně z rodu Monachus.
 

adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland