Kvarner

Kontakt a Informace:

Kvarner kontakty: Turistické sdružení Přímořsko-goranské župy Nicole Tesle 2 HR-51410 Tel: +385 51 272 988 Fax: +385 51 272 909 E-mail: kvarner@kvarner.hr www.kvarner.hr Nabídka ubytování v soukromí v Kvarnersku: 107 pokojů 84 apartmanů 39 chat  

Kvarner Chorvatsko

Kvarner Kvarner Chorvatsko to jsou ostrovy, hory a přímoří Kvarner je oblast s nejdelší turistickou tradicí v chorvatsku. již v 19. století jej navštěvovaly mnohé evropské korunované hlavy, významné osobnosti a známí umělci místo jako místo pro svůj odpočinek. Dnešní hosté vědí proč. Kvarner...

 

Chorvatsko - Kvarner

Kultura

Kulturně-historické dědictví Kvarneru je mimořádně obsáhlé a zajímavé, což má za následek rozvoj různých selektivních druhů turistického ruchu, jako je etno turistika, sakrální a kulturní turistický ruch. Kvarner má celkem 278 chráněných kulturních lokalit – z tohoto počtu se 117 počítá k historickým entitám a 161 jsou historické stavby a komplexy. Nejpočetnější je světské dědictví, poté následuje etnologické, memoriální a sakrální dědictví, hydro-archeologické a archeologické dědictví. Téměř každé druhé město, obec nebo lokalita mají v tom smyslu svým návštěvníkům co nabídnout. Jedna z nejčastěji zmiňovaných a zvláště ceněných památek je Bašská deska (Bašćanska ploča) – památník chorvatského písma vytesaného do kamene – která je datována kolem roku 1100. Je napsána přechodným typem písma – od oblé do hranaté hlaholice. Vedle církevních rituálních rukopisů a textů, jsou hlaholicí napsány i události z každodenního společenského života jako jsou právní dokumenty – např. vinodolský, vrbnický a krčský zákoník. Pozoruhodná jsou i četná mariánská poutní místa, mezi kterými je i poutní místo Panny Marie Trsatské nad Rijekou, jedno z nejstarších poutních míst na světě, kde byl od r. 1291 – 1294 uschován Svatý dům z Nazaretu.

Příroda

 

Svět rostlin

 
Rozmanitost a bohatost světa rostlin a zvířat jsou dobře známým a uznávaným lákadlem. S přibližně 2700 druhy rostlin, mezi nimiž je řada vzácných a endemických druhů, se kvarnerské rostlinstvo řadí k nejbohatším vegetačním územím v Chorvatsku. Na ostrově Krk je zaznamenáno 1500 rostlinných druhů a co do rozmanitosti vegetace lze hned za Krk zařadit ostrovy Cres a Lošinj. Rostlinstvo Kvarneru s ohledem na regionální rozdělení a pestrost v regionu, nabízí hostům potěšení v příjemných borovicových lesích, se zvláštním působením aromatu borovicových šišek, vůně šalvěje, rozmarýnu, bazalky, bobkových listů a myrty. Stejně návštěvníky potěší i delikatesy připravené z jedlých kaštanů, fíků, oliv a lesních plodin, zejména početných jedlých druhů hub.
 

Svět zvířat

 
Informace o tom, že 73 procent obojživelníků a přibližně 87 procent plazů z celého Chorvatska najdeme v Kvarneru, že na ostrově Krk samém je 30 procent původních druhů obojživelníků a plazů, že je ostrovem s nejvyšším počtem těchto zvířecích druhů ve Středozemí, že v oblasti Kvarneru je registrováno 14 druhů hadů a že na tomto území žije 81 druhů savců, dvě třetiny celkového počtu savců v Chorvatsku, jsou jen potvrzením faktu, že toto „zvířecí dědictví“ je  ekologicky chráněné. Ze 114 druhů ptáků, na evropské úrovni považovaných za ohrožené, je 83 druhů v Kvarneru. Hnízdí zde orli skalní, supi bělohlaví, jestřábi lesní, orli nejmenší, orlíci krátkoprstí, tetřevi a sovy a v lesích Gorskeho kotaru a v pobřežních kopcích a horách doposud žijí medvědi, vlci, rysi, lišky, šakali, divoké kočky, jezevci, kuny, jeleni, laně, kamzíci a více než 500 druhů motýlů. Ekologické centrum „Caput Insulae“ založené v roce 1993 v lokalitě Beli, zajišťuje dlouhodobou ochranu supa bělohlavého, jednoho ze čtyř druhů létajících supů, kteří ještě žijí v Evropě na ostrově Cres. V lesích Gorskeho kotaru žije medvěd brtník a mořskou atrakcí je středozemní tuleň a proslulé vynikající kvarnerské smažené krevety, které jsou gastronomickou lahůdkou.
Aquatoriem ostrovů Cres a Lošinj jsou chráněné přirozené prostředí delfínů, hosté a návštěvníci si mohou také některého delfína „adoptovat“, čímž napomohou jejich ochraně. Systematická práce v tomto oboru probíhá od roku 1987, kdy byl zahájen výzkum delfínů a moře s cílem ochrany všech ohrožených druhů a pochopení jejich důležitosti.
 

Ekologická ochrana

 
Na uchování rozmanitosti rostlinného a zvířecího světa se v Kvarneru vynakládá velké úsilí a do ekologie, ekologických aktivit a vzdělání se věnují nemalé prostředky. V roce 2005 byli reprezentanti tohoto úsilí za svou práci odměněni četnými uznáními mezinárodních ekologických a vzdělávacích organizací. Mezi tato uznání patří Modré vlajky za úpravnost a čistotu pláží a moře, tři za malé přístavy a 10 za fungování eko-škol.
 
Národní park Risnjak s ústředím v Crni Lug u Delnice má k dispozici 6400 hektarů lesních porostů s více než třiceti specifickými rostlinnými společenstvími a přibližně deseti různými lesními společenstvími a podspolečenstvími, 4,2 kilometru dlouhou naučnou stezku, horskou chatu, restauraci a ubytovací kapacity. To vše je zvláštní atrakcí a přínosem Kvarneru. Bujnou vegetací, rozmanitým zvířecím světem a se svými speleologickými prostory a horskými stezkami, chatou, penzionem a pohostinskými zařízeními má co nabídnout také krásný přírodní park Učka. Další přírodní rezervace jsou Bijelské a Samarské útesy, Mrkopalj, Geomorfologická rezervace Vražji prolaz a Zeleni vir, Skrad, Devela Lipa – Veliki Rebar, Lokve, les Crnika v Glavotoku na ostrově Krk, les Dundo na Rabu. Ornitologické rezervace najdete na ostrovech Cres, Krk a Prvić.

adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland