Zadarský region
Kultura a Historie
Kultura a historie, jakož i příroda jsou příznivě nakloněny zadarskému turistickému regionu, který je nyní osídlen již více než tři tisíce let. Nedaleko Zadaru se nachází Nin, nejstarší chorvatské královské město a místo, kde byl založen chorvatský stát. Zadar se stal hlavním městem Dalmácie již v 7. stol. a titul si udržel až do roku 1918. Kamenem vydlážděné ulice na Poloostrově, centru starého městského jádra, zdobí kamenný kostel sv. Donata z 9. stol., největší prozkoumané římské náměstí na této straně Jadranu, kostel sv. Stošije z 13. stol. a kostel sv. Krševana z 12. stol. Atmosféra a tempo tohoto tisíciletého města nejlépe pocítíte procházejíce se Kalelargou, širokou ulicí, kterou nesmí vynechat žádný návštěvník tohoto města. Město nyní prožívá své druhé mládí jako město s největšími investicemi do komunální infrastruktury a stavitelství.
Jednou z těchto staveb, které jsou jedinečné v celé Evropě, jsou mořské varhany - zázrak architektury postavený v ponořené části městského nábřeží, kde mořské proudy a vlny - procházejíce podvodními hudebními trubkami - vytvářejí neuvěřitelné zvuky, nazvané hudbou moře, která naplňuje široký prostor promenády na pobřeží. Tato atrakce se ani ne za rok stala místem setkávání tisíců zvědavých návštěvníků ze Zadaru i okolí, jejíž návštěvu si nesmíte nechat ujít. Slavný režisér Alfred Hitchcock řekl, že nejkrásnější západ slunce na světě je možno vidět právě z tohoto místa na zadarském pobřeží. Tak ho popsal po své návštěvě Zadaru, návštěvě, kterou si do konce života pamatoval pro splynutí zacházejícího slunce a moře.
Zadarský region je již dvanáct století „domovem“ starého kostela Svatého kříže, nejmenší katedrály na světě, která se nachází v městě Ninu, vzdáleném 18 km od Zadaru. Tento malý kostel v Ninu je dlouhý jen 36 kroků a postaven je podle postavení slunce během celého roku, takže slouží jako hodiny a kalendář, ale i jako místo k modlitbě.
Příroda

Severní část Dalmatského pobřeží s největším urbanistickým centrem starým tři tisíce let v Zadaru se rovněž nazývá „brána do národních parků“, protože jeho unikátní geografická poloha doslova otevírá cesty do pěti národních parků. Odtud se dostanete do každého z nich a na návštěvu vám postačí jednodenní výlet. Paklenica, Vodopády Krka, Plitvická jezera, Severní Velebit a ostrovy Kornati – všechny vás svou krásou uchvátí. Kaňony Velké a Malé Paklenice s řadou vodopádů a útesů, ideální pro volné lezení, jsou výzvou všem milovníkům přírody a výletníkům. Ve fauně a flóře této oblasti najdeme početné původní druhy jako je sup bělohlavý, pro něhož je toto místo jedním ze dvou přirozených prostředí v Chorvatsku. Jsou zde také řady jeskyní a fascinující fenomén Karst, který vede zejména přes tento řetěz horských vrcholů, a Národní park Severní Velebit, horské pásmo prohlášené UNESCEM za světovou biosférickou rezervaci.

Nedotčená příroda tohoto chráněného území, rostlinné a zvířecí druhy, jeskyně a skalní díry této lesem porostlé hory a jejího úpatí jsou v naprostém kontrastu s pohledem, který se naskýtá z jejího vrcholu na krajkoví ostrovů, což je Národní park Kornati. V Zadarském souostroví je celkem 365 ostrovů se 150 menšími a většími ostrovy a skalami, které tvoří Národní park Kornati – z velké většiny tvořený holými skalami a unikátně modrým mořem a kolmými stěnami útesů, které se tyčí nad mořem a strmě se do něj noří, často stovky metrů pod hladinu. Skutečný lodní rajský klín plný zálivů, vlídných zátok a ukrytých pláží. Je to místo, které by si neměl nechat ujít žádný turista, který navštíví Jadran a má vztah k vodě a námořnictví, ani moderní Robinson Crusoe, který vyhledává odloučení a šanci užít si nedotčené pobřeží a křišťálově čisté moře.

Zalesněná část ostrovů Kornati je Přírodní park Telašćica, jeden z nejbezpečnějších adriatických přírodních přístavů pro čluny, Je však i domovem dalšího přírodního fenoménu, slaného jezera Mir, v němž je voda teplejší než v okolním moři! Středozemní vegetace v tomto jemně zvlněném terénu je domovem muflona a rovněž místem pro odpočinek a lov od dob Římanů.
Jezero Vransko a jeho ornitologická rezervace je největším přírodním jezerem v Chorvatsku. Nachází se v Zadarském regionu a místy je pouhých 800 metrů vzdálené od moře. Je zde také jediné přirozené prostředí volavek na chorvatském pobřeží. V jezeře je spousta druhů ryb a vzhledem k tomu, že se jeho voda mísí s mořskou, vyskytují se zde i úhoři. Návštěvníci rezervace mohou získat rybářský lístek pro lov na jezeře Vransko a rovněž si mohou zapůjčit veslici.
Tato krajina, od horských výšin po ostrovní údolí – tak jako málo jiných míst, skýtá příležitost pro aktivní dovolenou, kterou vám zajistí agentura, nebo můžete zvolit variantu soukromou, na mořském pobřeží a horských cyklostezkách, pěších túrách, výstupech nebo speleologických výpravách.